Yedi Güzel Adam

Şair Erdem Bayazıt doğum gününde anıldıTürk Edebiyatı’nda önemli bir yeri olan Şair Erdem Bayazıt, doğum günü olan 18 Aralık’ta Güngören Belediyesi, Bayazıt ailesi ve sevenleri tarafından anıldı. Güngören Belediyesi tarafından şairin adına yaptırılan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Erdem Bayazıt’ın birlikte şiir seslendirdiği video ise salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Edebiyat geleneğimizin kıymetli şairi Adil Erdem Bayazıt aramızdan ayrılalı tam 3 yıl oldu. “Ölüm bize ne uzak, bize ne yakın ölüm, Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm” dizelerinin şairi, yedi güzel adamdan biri; dirilişin ve umudun şairi, Adil Erdem Bayazıt, “Maveraya Hicret Eden Şair” adlı programla anıldı. Bir döneme damgasını vuran edebiyat ve kültür dergisi Mavera ekolünün önemli isimlerinden rahmetli Cahit Zarifoğlu’nun ‘Yedi güzel adam’ dediği ekolün kuruculardan biriydi Erdem Bayazıt.
Ünlü şairi doğum gününde anmak için gelenler arasında ev sahibi Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman’ın yanı sıra, Bayazıt’ın eşi Ayşegül Bayazıt, oğulları Ahmet Fırat ve Ökkeş Yusuf Bayazıt, Kızı Meral Bayazıt, Kardeşleri Leyla Durakbaşa ve Feryal Pişkin, Güngören Milli Eğitim Müdürü Abdullah Nurkan ve Maraş-Der Başkanı Şaban Kurt ile çok sayıda davetli vardı.
Erdem Bayazıt’ın hayatından kesitlerin sunulduğu video gösterisinin ardından konuşan Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, “Erdem abiyle güzel bir dostluğumuz vardı. Ölümü ailesi ve akrabalarını olduğu kadar bizi de çok üzdü. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olan Erdem Bayazıt’ın adını Kültür merkezimize vererek ölümsüzleştirdik. Ancak bu bize yeterli gelmedi, Bayazıt’ın doğum günü olan 18 Aralık’ta onu anmak ve tekrar hatırlamak için bir de program düzenlemek istedik. Bizi bu önemli günde yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim” diye konuştu.
Bayazıt’ın oğlu Ökkeş Yusuf Bayazıt ise, “Onun üç tane oğlu vardı. İkisi ben ve kardeşim, üçüncüsü ise şiirleriydi. Sizleri babamın en önemli oğlu şiirleriyle baş başa bırakmak istiyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Şair Bayazıt, 5 Temmuz 2008’de yakalandığı Akciğer kanseri sebebiyle vefat etmişti. Erdem Bayazıt,”Ölümsüzlüğü tattık bize ne yapsın ölüm” mısrasını yazarken bu aziz vatanın evlatlarına ölümü nasıl karşılayacağını ve nasıl karşılamamız gerektiğini daha ölmeden tarif etmişti.

Sevenlerinin ve arkadaşlarının konuşmalarıyla devam eden programda Bayazıt’ın en sevilen şiirleri seslendirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayazıt’ın şiirini kendi ağzından okuduğu ve Bayazıt’la düet şeklinde yayınlanan video ise salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı. Programın sonunda ise Türk Halk Müziği sanatçısı Recep Ergül tarafından türkü tadında bestelenen Erdem Bayazıt şiirleri ilk kez sevenleriyle buluştu. Ayrıca, anma programı dolasıyla Bayazıt’ın şiirlerinden ve resimlerinden oluşan bir sergide davetliler tarafından gezildi. 
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitemizde ki içeriklerini Paylaşım sitelerinden derlenerek eklenmistir. Yedi Güzel Adam hakkindaki hiç bir içerik bize ait değildir. İcerik ihlali olduğunu düşünüyorsanız alkan6363@gmail.com.adresine bildiriniz.