Yedi Güzel Adam

RADYONUN TARİHİ


Radyonun temelleri, Guglielmo Marconi’nin İtalya’daki Bologna yakınlarındaki evinin tavan arasında yaptığı deneylerle atıldı. Havadan mesaj göndermek için radyo dalgalarından yararlanma düşüncesine kapılan Marconi’nin icadı olan ‘verici’yi, Heinrich Hertz, geliştirerek, elektrik kıvılcım jeneratörünü buldu. Jeneratörün yaydığı dalgalar, Fransız Eduard Branly’nin icat etmiş olduğu bir alıcı tarafından yakalanıyor, alıcı daha sonra bu dalgaları elektrik akımına dönüştürüyordu. Marconi, 1884’te oda içinde gönderilen radyo sinyalleriyle çalan bir elektrikli zil yapıp, sonraki sekiz yıl içinde Atlas Okyanusu üzerinden 4 bin 800 kilometreyi aşan radyo mesajları göndermeyi başardı.
Radyo vericisinden ilk profesyonel radyo yayıncılığı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Pittsburg kentinde gerçekleşti. Westinghouse Fabrikası radyosu olan ‘K.D.K.A.’ adlı istasyonun ilk yayını, seçim haberleriydi.<
1922 yılında, yine Amerika Birleşik Devletleri'nde, ilk ticari radyo WEAF, yayına başladı. Amerika'da başlayan radyo dinle yayıncılığı gelişmeleri, kısa sürede Avrupa ülkelerine de yayıldı ve 1922 yılında, İngiltere'de BBC radyosu yayına başladı.


TÜRKİYE’DE RADYO YAYINCILIĞI

Türkiye’deki ilk radyo yayını ise 19 Şubat 1925’te Telsiz Tesisi Hakkındaki Kanunu’nun çıkması ve Türkiye’de radyonun kurulmasının Meclis’te kabul edilmesi sonucu 1927 yılında Telsiz Telefon Türk A.Ş. tarafından, İstanbul ve Ankara'da başladı. 6 Mayıs 1927 günü Eşref Şefik'in yaptığı "Alo alo muhterem Sami'in, burası İstanbul telsiz telefonu" anonsu ilk radyo yayını olarak kabul edilir. İlk radyo yayınları, İstanbul´da Büyük Postane'de bir odadan, postane kapısı üzerine kurulan bir verici ile halka müzik dinletilerek, Ankara´da ise Ankara Palas´ın bodrum katında bir odadan, 5 kw gücünde bir Fransız şirketine ait iki adet verici ile yapıldı. yutup müzik

1936 yılında radyo yayınlarının çağdaş radyoların düzeyine ulaşması sağlanamadığı için şirketin sözleşme yenileme isteği kabul edilmedi ve şirketin vericileri PTT'ye devredildi. Devlet tarafından 120 kw gücünde Etimesgut´ta Türkiye´deki ilk güçlü verici kurularak 1938 yılında Ankara Radyosu bugünkü    binasında yayına geçti. O yıllarda Avrupa´da 100 kw üstünde 36 verici bulunuyordu. 120 kw´lık uzun dalga Ankara vericisi, Avrupa ülkeleri radyo vericileri arasında ilk sıralarda yer aldı.
1992 yılında ilk özel radyo yayınları FM bandında başlamış, Metro FM ve Süper FM adı altında biri Yabancı Pop, diğeri ise Türkçe Pop Müzik yayını yapan iki özel kanal radyo yayıncılığına başladı.





Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitemizde ki içeriklerini Paylaşım sitelerinden derlenerek eklenmistir. Yedi Güzel Adam hakkindaki hiç bir içerik bize ait değildir. İcerik ihlali olduğunu düşünüyorsanız alkan6363@gmail.com.adresine bildiriniz.