Yedi Güzel Adam

Taşeron İşçilere Kıdem Tazminatı Verilmiyor!

EÜAŞ (Elektrik Üretim AŞ) tarafından çalıştırılan bir taşeron işçileri "Torba Yasadan çıkan kıdem tazminatımızı vermiyor" şeklinde konuştu. Detaylar Haberimizde..
EÜAŞ'a Bağlı Taşeron İşçileri Şunları Kaydetti

"01/08/2012 tarihinde EUAS a bağli bir santralde taşeron firmayla 15/10/2014  tarihine kadar çalışmak için sözleşme imzaladım. 11/09/2014 tarihinde çıkan torba yasa gereği kıdem tazminatının devlet tarafından ödenecek diye bir ibare ortaya çıktı.

Şimdi sıkıntılı taraf şu ki ben sözleşmemin bitiminde kıdem tazminatımı alacaktım yeni taşeron firma ile olduğum kurumda ayni iş yerinde çalışmaya devam edecektim, sözleşme bitti tazminatlar devlet tarafından öndenecek dediler. Bizi bilinmeze sürüklediler, bunu söylememin nedeni şu anda devlete bağlı olduğum EUAS kurumu eski çalıştığım şirkete tazminatları işçilere ödemesi yönünde talimat veriyor nedeni ise EUAS şirketle yaptiği ihalede teknik şartname gereği ödemesi gerektiğini söylüyor. Şirket ise devlet ödeyecek diye diretiyor hak kazandığım tazminatı böylece ortada kaldi.  

Nereye gitsek belirsizlik olduğundan dolayı kime başvuracağımızı bilmiyoruz. İlerleyen zamanlarda bu hakkımızıkaybetmelerinden endişe ediyoruz kazanılmış hakkımızı istiyoruz."

diye konuştu.
Söz konusu işçi Devletin hangi birimine başvuracağını bilmemekle birlikte, devlet sessiz kalıyor. Diğer bir haber de ise başlık " Devletten Garantili Tazminat"

DEVLETTEN GARANTİLİ TAZMİNAT!

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin kıdem tazminatları devlet tarafından ödenecek. Kamuda çalışan taşeron işçilerinin kıdem tazminatları devlet garantisinde olacak. Alt işvereni değişse de, yani çalıştığı taşeron şirket değişmiş olsa da, aynı kamu kurum ve kuruluşunda
çalışan taşeron işçisinin kıdem tazminatı, çalıştığı bütün süreler birlikte düşünülerek hesaplanacak ve kamu kurum ve kuruluşu tarafından ödenecek. İşçi kıdem tazminatını taşeron şirketten değil, devletten alacak.

Yine aynı taşerona bağlı olarak fakat farklı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçinin de kıdem tazminatı çalıştığı bütün süreler dikkate alınarak hesaplanacak ve çalıştığı son kamu kurumu tarafından ödenecek. Aynı taşeron şirkete bağlı olarak bir müddet kamuda, bir müddet özel sektörde çalışan işçi, iş sözleşmesinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde sonlandırılması halinde, kıdem tazminatının kamu idaresi tarafından ödenmesi gereken miktarını da devletten talep edebilecek.
Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelere ilişkin detaylar hazırlanacak yönetmelikle netleşecektir. Kamuda çalışan taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarının devlet garantisi altına alınması son derece yerinde bir uygulama olacaktır.

KIDEM TAZMİNATINA DÜZENLEME GELDİ
 
- Kanunla, kıdem tazminatına ilişkin düzenlemeler de yapılıyor. Buna göre, aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait iş yerlerinde çalışmış olanların, kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit edilecek. 
 
- Kıdem tazminatı tutarı, iş yerlerinin bütçe tertibinde ve gider kalemlerinde yetip yetmediğine bakılmaksızın ödenecek. 
 
- İşçilere ödenecek kıdem tazminatı, kamu kurum veya kuruluşları arasında kendi payları oranında dağıtılacak.  taşeron haber
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Sitemizde ki içeriklerini Paylaşım sitelerinden derlenerek eklenmistir. Yedi Güzel Adam hakkindaki hiç bir içerik bize ait değildir. İcerik ihlali olduğunu düşünüyorsanız alkan6363@gmail.com.adresine bildiriniz.